Adjunk helyet és lehetőséget ebben a topikban a Kemence-Balassagyarmat között futó, 100 km feletti hosszúságú, S sáv jelzésű túraútra alapuló Palóc Sárga elnevezésű túramozgalomnak. Mindenekelőtt elősorban az életre hívás a feladat, s ennek során minden felmerülő ötletet, kérdést meg lehet vitatni. Pl. milyen legyen a füzet, hol és milyen igazolóhelyek legyenek, milyen legyen a jelvény, emléklap stb.?
S akkor az első konkrétum, vagyis egy lehetséges felosztása / napi túrákra történő bontása a teljes útvonalnak a következő lehet:
1. Túra: Balassagyarmat - Csesztve: 20 km / 345 m fel és 275 m le
2. Túra: Csesztve - Romhány: 17 km / 330 m fel és 395 m le
3. Túra: Romhány - Alsópetény: 23 km / 610 m fel és 565 m le
4. Túra: Alsópetény - Diósjenő: 22 km / 485 m fel és 465 m le
5. Túra: Diósjenő - Kemence: 21 km / 760 m fel és 790 m le
Összesen: kb. 103 km és 2530 m szint fel / 2490 m szint le
S akkor az igazolóhelyek első lehetséges listája, B = bélyegzés, K = kód
1. túra: Balassagyarmat vá. (B), Nyírjes - Segítő Szűz-forrás (K), Csesztve (B vagy K)
2. túra: Csesztve (B vagy K), Köszörű-domb (B), Kétbodony (B, OKT), Romhány (B, OKT)
3. túra: Romhány (B, OKT), Nyugvó-hegy (K), Forgács Péter-pihenő (K), Nézsa (B vagy K), Keszeg (B vagy K), K+ elágazás (K), Alsópetény (B, OKT)
4. túra: Alsópetény (B, OKT), Prónay-kilátó (K), Hársas-tető (K), Bánki tó (B vagy K), Tolmács (K), Diósjenő (B, BKT)
5. túra: Diósjenő (B, BKT), Kámor (K, Börzsönyi kilátások), Bugyihó / Cicőke (K), Csarnapuszta (K, BKT), Kemence (B)
Ez összesen 20 igazolóhely, ebből 11 bélyegzős pont (ebből 3 OKT és 1 BKT), valamint 9 kódos pont (ebből egy BKT).
Sziasztok!
Este lesz egy kis nyugtom, akkor bővebben válaszolok mindenfélére. Köszönöm István a lelkesedést és a topik nyitását.
A szakaszolás jó - nem is lehet nagyon máshogy. 2020 év végén és 2021 év elején így jártuk végig.
Én több helyre tennék bélyegzőt, de egy terepi pontról könnyebben viszik el azt, mint a kód tábláját. Nyírjesnél a bélyegző lehetőségét meghagynám az erdészet fűvészkertjénél és tennék egy kódot Ipolyszögre (nem a faluba, hanem az utána következő parkolónál, ahol le kell térnünk a műútról).
Csesztve után Lipinyére és Kétbodony előtt a S-Z kereszteződésénél tennék kódot (Köszörű-domb nem tudom melyik, de lehet, hogy a S/Z találkozása közelében van).
Romhány és Alsópetény között hasonlóban gondolkodtam.
Rétságon a központi kocsmába, esetleg a Fűtőházhoz tennék bélyegzőt. Vagy Havaj Szabolcs lesz ott minden nap.
Ez némileg több ellenőrzés, de szerintem kivitelezhető.
A füzet formáját és külsejét igazítanám a BKT füzethez, csak a sárga szín dominálna benne. Tartalmilag fel kell tölteni, de az hosszú idő (lesz). A bélyegző lenyomatnak is egyedinek kellene lennie vagy a hely jellegzetessége vagy egy mindenhova ugyanaz más-más felirattal. Jelvény még passz, de lehetne teljesítéshez kötni, ahol változik a forma (is), nem a szín.
Most röviden ennyi.
Üdv:
mp
Ez csak egy nagyon gyors vázlatos elképzelés volt a részemről, igazából kedved is szerettem volna csinálni a további diskurzushoz.
A több igazolóhellyel és plusz bélyegzőpontokkal abszolút egyet értek, s valóban a bélyegzőket lehetőleg őrzött, biztonságos helyre kell tenni, még ha nem is hozzáférhetők a nap 24 órájában.
A füzet esetében valóban a BKT egy jó alap, mint minta. A bélyegzők illetve jelvény esetében pedig mindenképpen valami palóc motívumot használnék fel, lehetőleg szisztematikusan. S főképpen a piros esetleg kék színnek kell dominálnia a jelvény, emléklap esetében.
A bélyegzőknél lehet, hogy nem kellene egyetlen elv mentén tervezni, hanem akár olyan formán, mint a OKT-nál a ponthoz kózeli látványosság lehetne rajta, vagy a már említett palóc motívum. Vaaaaagy: bélyegzőn látnivaló, a kódként meg a motívum.
A bejárós, lemérős, leírás-készítő részében szívesen részt veszek.
Fino alla morte!
Balassagyarmat: Palóc Múzeum
Csesztve: Madách Emlékház
Kétbodony: templom
Romhány: Prónay-kastély
Nézsa: Reviczky-kastély
Keszeg: Huszár-Purgly kastély
Alsópetény: Prónay-kastély
Bánk: templom
Rétság: vasútállomás (?), templom, Hunyadi János laktanya a T34-vel
Tolmács: Szentiványi-kastély
Diósjenő: Sváb-kastély
Kemence: volt Megyeháza (ezért lehetne Bgyarmaton is Megyeháza, mert akkor megyeházától megyeházáig lehetne sétafikálni).
Jelvénynek simán el tudnám képzelni a középső nagy motívumot, körülötte felirattal: https://www.szerveto.hu/szer-veto/szimbolika/szerveto-paloc
A gyarmati múzeumból pedig tudunk remélem szerezni egy egyszerűbb motívumot, amibe beleálmodhatjuk a kódot.
Üdv:
mp
Mi lenne, ha ennek a nagy motívumnak az egyes terepi pontokon csak mindig (más és más) bizonyos részeit kellene kiszínezni?
Fino alla morte!
@zsolti jó gondolat!
Én is valami ilyesmit kerestem a fejemben, de túlbonyolítottam. Mindenki vigyen magával kék, piros és zöld filcet. Vagy fotózzon és otthon mandalázzon.
Ahogy időm engedi májustól nekikezdenék az útvonal bejárásának. A cél az lenne, hogy legyenek pontos útvonaladatok, ötlet, hogy hová kerüljenek igazolóhelyek, bélyegzők, legyen útvonal-leírás és egy átfogó felmérés a jelzések állapotáról, az útvonal járhatóságáról stb.
Kb. 20 km-es etapokat tervezek, ezzel 5 nap alatt lehetne végigjárni a sárgát Balassagyarmattól Kemence felé haladva. Egy lehetséges és esélyes bontás a következő lehet:
1. Balassagyarmat - Csesztve 20,4 km / 370 m szint
2. Csesztve - Romhány 16,1 km / 410 m szint
3. Romhány - Alsópetény 23,3 km / 620 m szint
4. Alsópetény - Diósjenő 22,6 km / 500 m szint
5. Diósjenő - Kemence 20,4 km / 750 m szint
Szia István!
Szerintem többünket érdekelne. Tudom, hogy rendesen benne vagyunk a májusban és lesz rendezvény is, de talán összejön valami közös vándorlás.
2020 decemberétől 2021 márciusáig egyedül, Szabolccsal, Gulyás Zsoltival, OSzival ugyanebben az osztásban jártuk végig. Nézsa és Keszeg között egy nagyobb kerülőt téve, amit azóta elengedtem. A bánya melletti völgyben, ahol most is halad a jelzés, kellene vinni továbbra is az utat, de azt az utat ki kell takarítani, mert járhatatlan. A keszegi polgármesterrel tudunk beszélni, jártam nála, de csak a választások után. Addig nem foglalkoznak mással, csak a megélhetésükkel (tisztelet a kivételnek).
A bélyegzős és a kódos helyek is meglennének, a településeken vagy a Nyírjesnél lehetne bélyegző, a terepi pontokon kódok.
A jelzések Balassagyarmat belterület, Érsekvadkert határa - Kétbodony, Kő-hegy - Nézsa - Keszeg közötti szakaszok kivételével mindenütt felújitptt, új vagy a Börzsönyben jó állapotban lévő. A felújítások és az új létesítések 2020-21-ben történtek, viszonlyag frissek.
Üdv:
mp
@zengo A közelmúltban volt szerencsém Bánkról Rétságig menni rajta. Jól követhető, de fent a dombtetőn nincs sok minden, amit jellel lehetne ellátni.
Fino alla morte!
Palóc Sárga
Az MTSZ turistaút-nyilvántartásából letöltöttem a GPX fájlokat, mellékelem.
12-301-003
Balassagyarmat - Nézsa Ny, Zsidó-hegy
52,77 km
xx-301-002
Nézsa K, Zsidó-hegy - Kemence
50,93 km
A nyomvonal két részletben van fent, mert Nézsától nyugatra van egy járhatatlan rész, az útvonal keleti végét teljesen bentte a növényzet (főleg akác, kökény):
Erre van egy megoldási javaslatunk is: közvetlen a Sinkár-patak mentén van egy jól járható szekérút. Erre kéne felfesteni a jelzést.